Селаковић: Србија посвећена миру и стабилност региона
,,Састанак учесница ПСуЈИЕ је био и прилика да говоримо о ономе што су примери наше изузетно успешне сарадње. Србија је у периоду пандемије Ковид-19 показала шта су солидарност и добросуседски односи. Чињеница да смо донирали преко 150 хиљада доза вакцина говори колико је Србија спремна да дели са другима за опште добро'' рекао је министар Селаковић.
Министар је истакао да је Србија посвећена европским интеграцијама и чланству у ЕУ, али да остаје при својој војној неутралности, иако сарађује са различитим војним организацијама.
Селаковић је указао да је НАТО важан партнер Србији, да су НАТО снаге претежно у саставу мировних јединица Кфора на КиМ, као и да је веома важна добра комуникација председника Александра Вучића и генералног секретара Јенса Столтенберга.
Такође, Селаковић је поручио да је доминантан став и заједничка порука нашег региона разочарaње приступом Брисела Западном Балкану и ,,затварање врата''.
Одговарајући на питања новинара о позиву који је шеф хрватске дипломатије упутио државама ЕУ које не признају једнострано проглашену независност "Косова" да промене став, Селаковић је указао да се на тај начин не граде добросуседски односи и да вређање Србије неће допринети јачању сарадње.
„Има много тога о чему између себе Београд и Загреб треба да разговарају. Има отворених питања. Ако мислите да решавамо та питања, онда их нећете отворити тиме што ћете нас вређати“, рекао је Селаковић.
Селаковић је поручио да ће Србија остати посвећена миру и стабилности у региону, да неће реаговати на сваку провокацију, али ће реаговати на неистине.
Министар је рекао да оптерећеност отвореним питањима и проблемима деле сви у региону, да је добра страна данашњег скупа што се отворено говори о проблемима, али и ономе што треба да буду добре иницијативе, као што је иницијатива "мини шенген“.
Када је реч о БиХ, Селаковић је подвукао да је позиција Србије јасна и недвосмислена и да се не мења.
Рекао је да поштујући територијални интегритет и Дејтонски поредак, поштујемо БиХ коју чине два ентитета и три конститутивна народа.
„То је наша позиција које се не мења од тренутка стављања потписа на Дејтонски споразум“, рекао је Селаковић и оценио да је "дејтонски рецепт" омогућио БиХ да постоји и функционише на одређени начин, а да уколико је потребно нешто мењати, треба постићи консензус сва три конститутивна народа и оба идентитета.