Селаковић за РТС: Пружили смо руку Црној Гори, желимо најбоље односе
Никола Селаковић је, гостујући у Дневнику РТС-а, рекао да је уверен да амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић није учинио дипломатски прершај, како је наведено у образложењу и проглашењу за персону нон грата у Подгорици.
„А и ако јесте, то није разлог да буде проглашен персоном нон грата. Није говорио о највишем законодавном телу, о одлукама Велике народне Скупштине из 1918, говорио је у помирљивом, мирољубивом тону, говорио је да то, ако се разликујемо о погледима из прошлости, није разлог да не будемо сада блиски", навео је шеф српске дипломатије.
Указује да тумачење историјских догађаја ван контекста тог времена не може да не доведе до размимоилажења. Србија је, каже Селаковић, показала да има достојанство и реаговала реципрочно, дајући рок црногорском амбасадору 72 сата да напусти Србију. То одлуку Србија је данас повукла.
„Показали смо колико смо велики као држава и колико је важно да имамо најбоље могуће односе са Црном Гором, показали смо пружену руку. Спремни смо да улажемо у то", навео је министар спољних послова, додајући да држава Србија не може да пређе преко чињенице да су 30 одсто становника Црне Горе наши сународници.
Селаковић је рекао да се држава о овој одлуци посаветовала са политичким представницима Срба у Црној Гори, Андријом Мандићем и Миланом Кнежевићем.
„Ово је био и њихов став и зато мислим да је била добра одлука. Кад се неко са братом споречка јер га је увредио, показује колико је велики ако каже 'пружам руку'. Ми јесно заинтересовани да јачамо односе са Црном Гором, очекујемо да такве процесе реализујемо и са новом владом. Наша је жеља да са новом владом јачамо односе. Са наше стране постоји велика спремност и никада није постојао разлог да то не чинимо", напоменуо је шеф српске дипломатије.
Односи између Србије и Црне Горе, како каже, нису тек било који односи.
„Ми смо две државе које имају и те какву трговинску размену која је у озбиљној мери у корист Србије, од 857,3 милиона евра трговинске размене у прошлој години, готово 93 одсто – 787,4 милиона је Србија извезла у Црну Гору, то је наш економски интерес. Обичним људима је више од тога – порекло, родбинске, кумовске, рођачке везе, много њих има некретнине тамо", навео је Селаковић.
Сматра да је поништавање одлука из 1918. имало за циљ да се створи легитимни основ за обрачун са СПЦ.
„Ако прогласите одлуке Подгоричке скупштине и тврдите да је била окупаторска, о чему не говоре историјске чињенице, онда је то увод за обрачун са СПЦ. Другачије приказивање и улоге и деловања државе Србије, српске војске, владе од 1914-1918. као контра ономе што наш народ посматра, није оно што ми делимо и то није наш став", истакао је шеф српске дипломатије.
Извор: РТС