Ђурић: Са Вануатуом делимо политичке, људске и сваке друге вредности
Министар Ђурић оценио је данашњу посету као историјску, јер је реч о првој посети на високом политичком нивоу званичника те пацифичке државе.
„Са Републиком Вануату смо успоставили дипломатске односе пре само шест година, а делимо политичке, људске и сваке друге вредности, посебно с обзиром на чињеницу да имамо један избалансирани поглед на међународне односе, да и наша и земља наших драгих пријатеља жели да се самостално и убрзано економски развија са фокусом на економску и политичку стабилност“, истакао је Ђурић.
Шеф српске дипломатије изразио је уверење да то пријатељство, које је додатни замах добило и на недавно одржаном самиту Форума пацифичких острва у Тонги, у наредном периоду може да се развија још више.
„Данашњи разговор са господином Навалуом је био веома пријатељски и отворен, садржајан и конструктиван и потписали смо Меморандум о консултацијама између наша два министарства, који ће допринети да се боље разумемо. Очекујем и надам се да ће један од резултата данашње посете бити продубљено разумевање за позицију Србије кад реч и о нашим интерним и о регионалним питањима, као што сам сигуран да ће данашња посета резултирати нашим бољим разумевањем изазова и отворених питања са којима се суочавају људи у Вануатуу и у читавом пацифичком појасу“, нагласио је Ђурић.
Према његовом уверењу, ова посета изнедриће и неке нове идеје са циљем јачања наше економске сарадње.
„Делегација Вануатуа ће посетити неке од наших најбољих института из области пољопривреде и најбољих научних института. Наша сарадња у области просвете кроз програм Свет у Србији, у оквиру кога неколико студената из Вануатуа студира у Србији, већ даје резултате и уверен сам да ће ти студенти који похађају универзитете у Србији бити и трајан мост сарадње и пријатељства између наших земаља“, рекао је шеф српске дипломатије.
Како је истакао, простора за унапређење сарадње има у домену туризма, здравства и високих технологија, а са наше стране постоји спремност да са пријатељима поделимо искуства у области електронске управе, дигитализације и вештачке интелигенције.
Према његовим речима, Србија је чврсто привржена поштовању повеље Уједињених нација и међународног права.
„На једнак и равноправан начин третирамо све државе света и правимо мрежу партнерства са оним државама које нас третирају на исти начин, једнак и равноправан начин. Због тога смо захвални нашим пријатељима из Вануатуа на поштовању које су нам указали долазећи преко готово читавог света овде у Београд“, рекао је Ђурић.
Министар спољних послова Србије рекао је и да су пријатељи из Републике Вануату прихватили позив Србије да учествују на специјализованој изложби Експо 2027.
„Поносни смо на чињеницу да ће наши пријатељи из Вануатуа имати свој павиљон у оквиру Експо изложбе и да ће Београд бити место на коме ће Европљани и људи из других делова света моћи да се упознају са богатом културом, историјом и традицијом народа Вануатуа, али и да сазнају нешто о проблемима као што су климатске промене, изазови угрожавања биодиверзитета и другим изазовима са којима се суочавају делови света који су географски можда удаљени, али не треба да губимо свест о чињеници да смо сви једно човечанство и да делимо исту судбину, без обзира на тог где се налазимо“, указао је Ђурић.
Министар Навалу захвалио је шефу српске дипломатије на позиву да посети Србију, истакавши да је дочекан са великом срдачношћу и гостољубивошћу и да је да састанак са српским колегом имао за циљ да оснажи и даље унапреди односе Србије и Вануатуа.
Говорећи о данашњем сусрету, министар Навалу навео је да је разговарано о глобалним питањима попут мира и безбедности, развоја, заштите животне средине, климатских промена.
Шеф дипломатије Вануатуа посебно је похвалио пажњу коју Србија придаје пацифичким острвским земљама, рекавши да то доприноси побољшању животних услова народа у Пацифику, и подсетио да је Вануату пружио снажну подршку Србији да буде домаћин специјализоване изложбе Eкспo 2027.
Осврнувши се и на значај програма „Свет у Србији“, министар је нагласио да тренутно у Београду високо образовање стиче троје студента из његове земље.
"Надамо се да ћемо у будућности имати још више наших студената који ће студирати овде у Србији, како би стекли корисна знања у области науке, пољопривреде, здравства, технологија и спорта“, нагласио је шеф дипломатије Вануатуа.
Приликом данашњег сусрета, министри су потписали Меморандум о разумевању о билатералним консултацијама између министарстава спољних послова Републике Србије и Републике Вануату.