Ђурић: Аустрија један од фактора који доприносе убрзаном економском развоју нашег региона и Србије
„Разговарали смо о изванредним економским односима наше две земље у претходном периоду, који подразумевају чињеницу да је Аустрија постала један од фактора који доприносе убрзаном економском развоју нашег региона и Србије конкретно“, нагласио је министар Ђурић обраћајући се медијима након састанка.
Према његовим речима, Аустрија је трећи највећи инвеститор у нашој земљи, аустријске компаније запошљавају хиљаде људи на овом простору доносећи не само нове прилике за грађане Србије, већ и нове технологије и додатну повезаност са европском економијом.
„Србија је земља која се убрзано економски развија и која представља изванредну прилику, не само за аустријске, већ и за друге привредне субјекте, а српски инвеститори све више улажу у наше партнерске земље из региона и окружења укључујући и Аустрију“, констатовао је Ђурић.
Са аустријском колегиницом шеф српске дипломатије разговарао је и о политичким темама, изразивши задовољство што је посетила нашу земљу убрзо након њеног именовања у новој влади.
„То показује озбиљно интересовање за односе са Србијом и са нашим регионом, као и жељу Аустрије да у наредном периоду још дубље заједнички радимо на европској агенди, где Србија има амбицију да до краја 2026. на кредибилним и заслугама заснованим основама испуни све услове неопходне за чланство у ЕУ“, указао је Ђурић.
Министри су се у разговору осврнули и на унутрашња политичка дешавања у Србији у претходних неколико месеци, а Ђурић је саговорницу упознао са напорима и настојањима Србије за њихово превазилажење и неговање и унапређење унутрашњег дијалога.
„Разговарали смо и о различитим питањима које се односе на дијалог Београда и Приштине. Сматрамо да је веома значајно да права српског народа на Косову и Метохији буду заштићена, да споразуми који су договорени, неки и пре више од 10 и 12 година, попут споразума о Заједници српских општина, буду спроведени, да мисија господина Соренсена, који има задатак да допринесе нормализацији стања, буде подржана“, рекао је министар Ђурић.
Поручио је да у том домену Србија остаје снажно опредељена да, са једне стране подржи процес дијалога, а са друге стране инсистира на заштити колективних права српског и других народа на Косову и Метохији.
„Упознао сам наше госте са проблемима који су настали као последица једностраних и некоординисаних акција тамошњих власти и консеквентном порасту тензија који није допринео нормализацији односа. Поновио сам, такође, током овог састанка снажну опредељеност Србије да настави са унутрашњим реформама и економским развојем“, поручио је Ђурић.
Подршка Србији на европском путу обострано је корисна, нагласио је министар и изразио захвалност Аустрији на досадашњој подршци у овом домену.
„Србија за европски сто долази са идејом да допринесе снагом своје економије, талентом својих људи, својом стратешком позицијом у региону и капацитетом да буде стабилизујући елемент и елемент напретка у нашем региону“, оценио је Ђурић.
Посебно задовољство изразио је због сарадње остварене у мултилатералном домену у УН и другим организацијама у којима се Аустрија и Србија међусобно подржавају.
„Обраћање не би било комплетно да не поменем феноменалну улогу, заслугу и потенцијал наше многобројне дијаспоре на подручју Аустрије, која представља прави мост сарадње између наше две земље“, закључио је министар Ђурић, изражавајући уверење да ће се између две земље у наредном периоду наставити интензиван и обострано користан дијалог на нивоу председника и премијера.
У свом обраћању представницима медија, министарка Мајнл Рајзингер, изразила је задовољство што је други пут у Београду, а први пут у капацитету министарке спољних послова, оцењујући политичке и економске односе Србије и Аустрије као веома добре.
Истакла је да су за њену земљу партнерски односи са Србијом веома важни, као и да жели да се такви односи прошире и додатно продубе.
Нагласила је да је веома поносна на ниво привредне сарадње, додајући да више од 800 аустријских компанија послује у Србији, где обезбеђују 24.000 радних места, што је веома лепа слика наше сарадње.
Указала је, такође, и на значај српске дијаспоре у Аустрији, истакавши да су Срби веома важан културни, али и економски део те земље.
Аустријска влада, поручила је шефица аустријске дипломатије, подржава земље Западног Балкана да постану чланице ЕУ.
„Ми то искрено мислимо, и желимо Србију да видимо као део Европске уније како бисмо зближили и људе и привреду. Имамо велику заједничку прошлост, али желимо да имамо и заједничку будућност“, навела је Мајнл Рајзингер, додавши да и са српске стране види јасну одлучност да постане део ЕУ.