Дачић: Споразум из Вашингтона велики корак ка стратешком партнерству са САД
Министар Дачић је, овом приликом рекао, да је први ниво био онај око тачке 10.
"Помињање статуса је избегнуто, и до сада су обично амерички преговарачи прекидали разговоре. Друго, ово је велики корак ка стратешком партнерству са САД, тако да први пут од Вудро Вилсона имамо могућност да са администрацијом САД будемо партнери. Трећи су погодности, попут мини-Шенгена, отварање канцеларије америчког фонда за развој", рекао је министар и додао да је питање број један, и црвена линија за Србију је питање статуса.
"Најлакше је нешто обећати и потписати ако не морате то да реализујете. До сада је све што је потписано од стране Албанаца, вршена је опструкција. Да ли ће то и сада бити, не зна, не бих помињао Бриселски споразум. Ми њима ништа не верујемо, али верујемо да је администрација САД схватила да се до решења може доћи притиском на страну која избегава обавезе. То је и пут до политичког решења", казао је Дачић.
На питање о разговорима у Бриселу, министар је рекао да смо спремни за конструктивни дијалог, али не и на уцене.
Kоментаришући објаву Захарове на свом Фацебоок налогу, министар Дачић је рекао да је јутрос позвао руског амбасадора да дође у Министарство спољних послова да објасни објаву Захарове и да га је у међувремено позвао Лавров и рекао да то није став руске администрације и да ће се Захарова извинити.
"Kао што сте видели из онога што је саопштено после разговора Вучића са Лавровом, то неће утицати на наше односе. Али, то је било непромишљено, и увредљиво према Вучићу. Сада је та прича затворена. Не смемо да дозвлимо да постоје било какви шумови у нашим односима, нарочито што је Вуичић говорио да имамо стратешко партнерство", рекао је министар.
Говорећи о демонстрацијама у Црној Гори, министар је рекао: "Из чињеница да Мило организује демонстрације се види да је изгубио и сматра да ће моћи да направи већину. Kао до сада ми се нисмо мешали, него Рама и Харадинај, а њима је било важно само да се Вучић не меша. Ми желимо мир и добре односе са Црнојм Гором. Па нисмо ми признали Боку, него они Kосово", закључио је министар Дачић.