Токио: Прво такмичење у знању српског језика у Јапану
Прву награду – повратну авионску карту до Србије – спонзорисала је компанија Тојо Тајерс, док су другу награду и трећу награду обезбедили Амбасада и Друштво пријатељства Јапан-Србија. Утешне награде за остале такмичаре и учеснике ревијалног дела такмичења обезбедили су остали спонзори (компаније Јазаки, Кансаи Пејнт и Мацубара Фудс).
У ревијалном делу такмичења учествовала је група деце из Фуђимија, града побратима Шапца, која су отпевала химну Боже правде, као и син сарадника Амбасаде Масакија Томинаге и кћерка амбасодорке Ковач, који су имали пригодна иступања на српском језику.
За такмичење се пријавило 17 кандидата, а услови за пријаву су били да кандидати српски језик уче као страни и да су у Србији живели краће од три године. Међу пријављенима је било постдипломаца са различитих универзитета, запослених у приватном сектору и владиним институцијама и појединаца који су били део неког од јапанских програма помоћи у Србији и региону. Сваки од такмичара припремио је говор на слободну тему у трајању од неколико минута, након чега су читали одломке из неких од најпознатијих дела српске књижевности и одговарали на питања жирија.
Знање такмичара оцењивао је жири у саставу: амбасадорка Александра Ковач, председник Друштва пријатељства Јапан-Србија Тадаши Нагаи, професор славистике на Градском универзитету за стране студије у Кобеу Канаме Окано, професор славистике на Канда универзитету за стране студије Кента Сузуки и дугогодишњи предавач српског језика у Јапану Алма Накађима.
Прво место на такмичењу освојила је Јурара Шима, студенткиња постдипломских студија славистике на Градском универзитету у Кобеу, друго Нозоми Азума, дипломата у МИП Јапана, а треће место Кана Сугимото, запослена у приватној компанији. Посебне награде освојили су Сота Најто, Махо Шинохара и Ченжен Ли.
Амбасадорка Ковач је, у поздравном говору, оценила да је такмичење важан догађај који представља још један корак ка јачању веза Србије и Јапана, као и да је чињеница да толико грађана у Јапану показује интересовање за српски језик и улаже време и труд да га уче, најбоље говори о важности културних веза два народа. Захвалила је на подршци коорганизаторима и спонзорима, а посебно свим учесницима такмичења, које је назвала амбасадорима српске културе у Јапану.
Присутнима су се обратили и почасни генерални конзул Наохиде Уејама, градоначелник Фуђимија Мицухиро Хошино, представник компаније Тојо Тајерс Масами Мијамори и председник Друштва пријатељства Јапан-Србија Тадаши Нагаи, који су поздравили одржавање овако важног догађаја и изразили намеру да и у будућности подрже иницијативе које доприносе јачању културних спона и односа две земље. Честитку и жеље за успех такмичења послао је досадашњи председник Парламентарне лиге пријатељства Јапан-Србија Ићиро Аисава.
У публици су, поред породица такмичара, били и чланови руководства Друштва пријатељства Јапан-Србија и дугогодишњи предавачи јапанског језика на Филолошком факултету у Београду Хироши и Кајоко Јамасаки Вукелић.