Канбера: Амбасадор Стефановић у посети српској школи „Вук Караџић“ из Сент Албанса

10. нов 2024.
Амбасадор Републике Србије у Аустралији Раде Стефановић посетио је српску допунску школу „Вук Караџић“ из Сент Албанса (Спринсајда-Мелбурн), где је присуствовао обележавању школске славе Светог Арсенија Сремца.

Уз честитке ученицима, наставницима и управи школе, амбасадор Стефановић је указао на значај и четрдесетогодишњу историју српске школе „Вук Караџић“, која је једна од најстаријих у Викторији и Аустралији, а која је од ове школске године и појединачно најбројнија (са 9 група и 176 ученика) допунска школа српског језика и културе у Аустралији и Новом Зеланду, у којој се настава реализује по програму и уз финансијску подршку Министарства просвете Републике Србије.

Истичући опредељеност Републике Србије да одржава и негује везе са припадницима српског народа, без обзира где се налазе у свету, развијањем личних, културних, научних, спортских и свих других врста веза и односа, амбасадор је указао да је неотуђиво право свих Срба на очување и неговање српске културе и српског националног идентитета, употребу српског језика и ћирилице као матичног писма, права на изучавање српске културе, националне историје и неговање херојске, правдољубиве и слободарске традиције српског народа, права на изучавање обичаја, фолклора, књижевности, уметности.

Амбасадор је захвалио наставницима на досадашњој сарадњи и изразио уверење да ће се добра сарадња наставити и убудуће. 

Изнео је и да број деце која похађају допунске школе српског језика и културе по програму Министарства просвете Републике Србије константно расте, те да у овој школској 2024. години функционишу 24 групе са 468 ученика широм Аустралије и Новог Зеланда. 

У оквиру програма који су припремили ученици свих разреда допунске школе, амбасадор Стефановић је ученицима који похађају завршни разред и који су већ, као део државне матуре у Викторији, полагали и испит из српског језика, свечано уручио и Уверења о завршеном посебном програму основног образовања и васпитања у иностранству, а која издаје Република Србија. Уз пуно успеха у даљем студирању, амбасадор им је пожелео и да постану лидери своје заједнице, али и да својим будућим активностима активно помажу и утичу да српски језик и ћириличко писмо трајно остану део српске заједнице у Аустралији.