Берн: Швајцарско-српски панел о блокчејн технологијама у Цириху
Поруку учесницима панела упутила је путем видео линка министарка за науку, технолошки развој и иновације Републике Србије Јелена Беговић, а присутне је лично поздравио амбасадор Горан Брадић.
Министарка Беговић је указала на успехе постигнуте последњих десет година у нашој земљи у области дигитализације у различитим сферама – од јавне управе, преко система здравствених услуга, до примене у научно-истраживачким центрима и научно-технолошким парковима, као и на изузетно добре резултате у извозу услуга у области ИКТ.
Нагласила је да је Србија у минулој години остварила извоз у сектору ИКТ од 2,7 млрд. евра, као и да се у овој години очекује још бољи резултат од око 30 до 35%. Истакла је и убрзан развој блокчејн технологија у Србији, посебно након усвајања Закона о дигиталној имовини, у јуну 2021. године.
Амбасадор Брадић оценио је да су односи између Србије и Швајцарске динамични и разноврсни, те да поред добре политичке и економске сарадње, одржавамо и развијамо изузетно добру кооперацију у области науке, истраживања и нових технологија. Подсетио је да су два од четири научно-технолошка парка у Србији (Београд, Ниш, Н. Сад и Чачак) етаблирана уз помоћ швајцарске Владе, као и да се у нашој земљи ускоро планира оснивање још два НТП.
Нагласио је да је у Србији пре нешто мање од две године у Београду отворен Центар за 4 индустријску револуцију у сарадњи са Светским економским форумом, чије је седиште у Женеви, те да је реч о једином таквом центру у ширем региону. Додао је да се тренутно ради на пројектима билатералне сарадње са водећим фармацеутским компанијама и научноистраживачким центрима у Швајцарској.
На панелу су говорили Александар Брунер, председник удружења „Хоум оф блокчејн“ у оквиру једне од највећих швајцарских привредних асоцијација „Свицерланд глобал ентерпрајз“ (S-GE / Switzerland Global Enterprise) и Сандро Кнупфел, финансијски директор у "Кардано фондацији", као и власници неколико фирми које послују у Србији и Швајцарској у области блокчејн технологија - Дејан Миленовић (Authena) и Немања Петровић (Moonstruck).
Заједничка оцена је да Србија располаже са изузетно талентованим и добро образованим стручњацима, а да у сарадњи са швајцарским партнерима могу да искористе њихове предности доброг брендирања производа и приступа различитим тржиштима.