ВИЗНИ РЕЖИМ

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 90 дана
Обични пасоши и друге путне исправе: Виза није потребна до 180 дана у периоду од једне године.
Напомена: За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
За улазак држављана Р. Србије у Р. Јерменију неопходна је важећа путна исправа. Држављани Р. Србије, носиоци обичних путних исправа, имају право да уђу без визе у Р. Јерменију и бораве максимално 180 дана, у периоду од једне године. Иако Јерменија не прописује обавезно путно осигурање за стране држављане, саветује се да путници прибаве осигурање пре доласка у Јерменију.

У Јерменију је дозвољено унети новчана средства у максималном износу до 10.000 УСД, док је за веће износе неопходно поседовати потврду о пореклу новца.

Роба у личном пртљагу путника, који у Јерменију улази копненим путем, се увози без дажбина до вредности од 500 евра, тежине до 25 кг. Путници који улазе у Јерменију ваздушним путем могу у личном пртљагу увести, без дажбине, робе у вредности од 10.000 евра, тежине до 50 кг.

Количине акцизне робе које се могу унети у Јерменију без плаћања царинских дажбина:

  • дуван и дувански производи: до 200 цигарета и 250 грама дувана;
  • алкохолна пића: 3 литра (максимално је дозвољено увести 5 литра алкохолних пића, с тим што се за износе преко 3 литра плаћа акциза од 10 евра по литру); 
  • дозвољено је унети лекове за личну употребу, са пратећом здравственом документацијом, и то највише 10 врста лекова, по максимално три паковања;

За увоз/извоз ловачког оружја, драгоцених и уметничких предмета, кућних љубимаца и других животиња, неопходне су посебне дозволе јерменских органа.

Детаљне информације о законским условима Р. Јерменије за уношење предмета страних држављана за личну употребу могу се наћи овде https://src.am/storage/menu_contents_266/tq_sahman_hatogh_fizandz_eng_6666aa46082b1.pdf


СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ - Није закључен социјални споразум.


КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

Важни телефони:

  • Полиција: 102 / 911
  • Хитна помоћ: 103 / 911
  • Саобраћајна полиција: 177

 

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Р. Јерменија има стручне лекаре и медицинско особље, али је број добро опремљених болница и здравствених установа релативно мали, и оне се већином налазе у Јеревану и другим градовима. Тржиште лекова је добро снабдевено, али се типови и квалитет лекова разликују. Путницима у Јерменију се сугерише да прибаве здравствено осигурање током боравка.

Информацију о актуелној здравственој ситуацији у Р. Јерменији можете наћи на сајту Светске здравствене организације, преко линка https://www.who.int/countries/arm/

 

БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Јерменија је начелно безбедна земља. Копнена граница са Азербејџаном је затворена па се из предострожности не саветују путовања у пограничне области према Азербејџану.

Копнена граница према Турској је и даље затворена, али је између две земље успостављен авио саобраћај (Јереван-Истанбул). Копнени, железнички и авио саобраћај Јерменије према Грузији и Ирану функционише несметано.

У Јерменији се повремено организују демонстрације и протести, те треба избегавати таква окупљања, пратити средства јавног информисања, придржавати се упутстава и упозорења локалних власти.

Стопа криминала је ниска. Јерменија је безбедна земља за стране грађане, иако, као и у било којој другој земљи, треба бити на опрезу због могућег ситног криминала.

ТРАНСПОРТ – Најважнији аеродром у Р. Јерменији је аеродром Звартноц (Zvartnots), у главном граду Јеревану, преко кога се, поред копнених граничних прелаза са Грузијом, врши међународни превоз путника. Границе са Азербејџаном и Турском су затворене.
             Путна мрежа је развијена, а железничка знатно мање. Цена јавног превоза је приступачна. Иако је последњих година у Јерменији значајно унапређена путна инфраструктура, поједини локални путеви нису у најбољем стању, а стандарди у вожњи се разликују, те је зато потребан додатни опрез. Путовања ноћу и у зимским месецима се не препоручују.
Возачка дозвола Р. Србије важи на територији Р. Јерменије. Особе које имају регулисан боравак у Јерменији могу, уколико то желе, да замене националну возачку дозволу за јерменску. Уколико се путовање обавља аутомобилом из Р. Србије, у Р. Јерменији је неопходно купити основно осигурање за возило (не важи међународна «Зелена карта»). Премија осигурања зависи од снаге мотора, старосне доби и возачког стажа.

ОСТАЛО – Национална валута је јерменски драм (AMD). Најпознатије међународне кредитне и дебитне картице се користе највише у Јеревану и другим градовима, у већим хотелима, ресторанима и продавницама, али треба имати у виду да још увек има места где се не могу користити, па треба у резерви имати и готовину.


Контакти:
Приликом боравка у Републици Јерменији, можете се обратити Амбасади Републике Србије у Јеревану, ул. Vazgen Sargsyan 10, пословни центар Piazza Grande, 1. спрат (109), путем следећих контакт телефона (+374) (0) 60 380 116, 380 117, 380 119, и електронске адресе embserbia.yerevan@gmail.com .