ВИЗНИ РЕЖИМ
 

Дипломатски и службени пасоши: Виза није потребна за боравак до 90 дана
Обични пасоши и друге путне исправе: Потребна виза
Напомена: За носиоца путног листа у транзиту неопходна је виза

 

УЛАЗАК И ИЗЛАЗАК ИЗ ЗЕМЉЕ
Носиоцима пасоша Р. Србије потребна је виза која се прибавља у Амбасади Алжира у Београду. Не постоји могућност подношење захтева за визу онлајн (еВиза), нити добијање визе на граничном прелазу (on Arrival). Полиса здравственог осигурања није неопходна, али се препоручује. Рок важења пасоша ради туристичког путовања је 6 месеци, а рок важења пасоша ради регулисања боравка је 6 месеци од дана аплицирања за визу. Дозвољено је уношење готовог новца у разумној количини, за потребе смештаја, исхране и локалног транспорта. Сума новца која се уноси пријављује на граничном прелазу о чему се издаје потврда која служи и приликом изношења новца. Не може се изнети већа сума од суме пријављене при уласку. Може се унети 1 л алкохолног пића и 1 картон цигарета. Забрањено је уношење било каквог оружја, укључујући и ловачко. Животиње се могу унети уз потврду о вакцинацији против беснила и ветеринарској потврди о здравственом стању.

СОЦИЈАЛНИ СПОРАЗУМИ
Није закључен социјални споразум.

КОРИСНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ

ЗДРАВСТВЕНА СИТУАЦИЈА – Здравствена ситуација је генерално добра. Нема потребе за посебним вакцинисањем.
Домаће становништво користи воду из водовода, али странци углавном пију флаширану воду. У случају здравствених тегоба, потребно је контактирати државне болнице или приватне ординације, цена прегледа је око 10 евра. Актуелна информација о здравственој ситуацији у Алжиру може се наћи на сајту Светске здравствене организације.

БЕЗБЕДНОСНА СИТУАЦИЈА – Алжир је држава која има значајно искуство у борби против унутрашњег тероризма и исламског радикализма. Иако је интензитет терористичких активности, посебно у градовима, практично искорењен, још увек се региструју повремени терористички напади ограниченог домета који су првенствено усмерени против снага реда - полиције, жандармерије и војске. На одређеним локалитетима у већим градовима присутан је улични криминал, који може добити агресивније форме у вечерњим часовима. Странци који долазе у градове на краћи период и придржавају се општих мера опреза, немају основа за озбиљнију забринутост. За дужи боравак, нарочито у унутрашњости земље, пожељно је добро се распитати о актуелној ситуацији пре поласка. Препоручује се посебан опрез у јужним деловима земље, посебно у граничним подручјима. Не препоручују се неорганизована индивидуална путовања. Сва кретања странаца у Алжиру, ван провинције (вилаје) у којем се налази место пријављеног боравка, подлежу процедури претходног прибављања дозвола за кретање. Приликом организованих туристичких путовања туристичке агенције су дужне да се побрину за поштовање поменутих процедура.

ТРАНСПОРТ – Међународни аеродроми налазе се у Алжиру, Орану, Анаби, Сетифу и Константину, док су бројни градови у унутрашњости земље повезани локалним авио саобраћајем. Железнички саобраћај је развијенији у северним деловима земље, према Средоземном мору, док се према југу углавном користи аутобуски саобраћај.
Путна мрежа је релативно добро развијена посебно у северним деловима земље, при завршетку је изградња ауто пута исток (граница са Тунисом) - запад (граница са Мароком) који је већ пуштен у промет на 95% трасе.
За управљање моторним возилом потребна је међународна возачка дозвола. Жандармеријске контроле на путевима су веома честе, а санкције за прекршаје строге.

ОСТАЛО – Званична валута је алжирски динар (DZD). Новац се може мењати у банкама. Замена девиза за локалну валуту ван званичних места, банака и мењачница је кажњива и санкционише се.
Клима варира од медитеранске до сахарске. На северу зиме су кишне и прохладне, а лета топла и сува. Клима уз обале Медитерана је блажа због близине мора. Исток Алжира карактеристичан је по више падавина него запад. Од јужног подножја Атласа почиње безводно подручје, суво и тропско са великим температурним одступањима које се креће од 36 Ц° дању до 5 Ц° ноћу.
У складу са обичајима који важе у муслиманским земљама, потребно је ускладити понашање и навике, посебно у одевању и током Рамазана.

Контакти:
Приликом боравка Алжиру за конзуларну помоћ и заштиту можете се обратити Амбасади Србије у Алжиру (адреса: 42, Rue des Frères Benali Abdellah (ex Parmentier), B.P.366, Hydra, ALGER), путем следећих контакт телефона: + 213 23 474150, + 213 23 474151, контакт за хитне случајеве: + 213 770697077 и електронске адресе: ambasada@ambserbie-alger.com