VIZNI REŽIM

Diplomatski i službeni pasoši: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 180 dana
Obični pasoši i druge putne isprave: Viza nije potrebna za boravak do 90 dana u periodu od 180 dana

 

ULAZAK I IZLAZAK IZ ZEMLjE
Između Republike Srbije i Republike Malte na snazi je bezvizni režim. Nosiocima biometrijskih pasoša Srbije nije potrebna viza za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci.
Ukoliko se planira duži boravak potrebno je aplicirati za D-vizu pre dolaska na Maltu. Najčešći razlozi zbog kojih se može odobriti dozvola za boravak na Malti duže od 90 dana su: zapošljavanje, studije i spajanje porodice. Informacije o proceduri podnošenja zahteva i potrebnoj dokumentaciji mogu se naći na adresi: https://identita.gov.mt/central-visa-unit-national-visa-long-stay-visa/.

Državljani Republike Srbije u Republiku Maltu mogu da uđu ukoliko poseduju pasoš koji važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma za napuštanje teritorije Malte. Po pravilu, osim pasoša, na uvid se traži i dodatna dokumentacija, npr. povratna karta, rezervacija hotela ili pozivno pismo, kopija malteške lične karte pozivaoca (pozivno pismo ne mora da bude overeno kod notara i prihvata se u elektronskoj formi, kao i malteška lična karta pozivaoca) i dokaz o posedovanju dovoljne količine novca za planirani boravak (minimalno oko 200 evra za nedelju dana) na teritoriji Republike Malte.

BEZBEDNOST
Malta je generalno bezbedna zemlja ali se skreće pažnja na eventualne mogućnosti krađa torbi i džeparenja, posebno u noćnim klubovima, na plažama, transportnim čvorištima, kao i prilikom korišćenja bankomata. Moguće su krađe iz parkiranih automobila, pa se ne preporučuje ostavljanje stvari u vidnom polju.

SOCIJALNI SPORAZUMI
Nije zaključen Sporazum o socijalnom i zdravstvenom osiguranju, pa se preporučuje posedovanje polise putnog zdravstvenog osiguranja za period boravka, jer su troškovi lečenja izuzetno visoki.

KORISNE INFORMACIJE

ZDRAVSTVENA SITUACIJA – Na Malti ne postoje posebni zdravstveni rizici. Poželjno je posedovanje polise međunarodnog putnog zdravstvenog osiguranja.
Preporučuje se flaširana voda.

TRANSPORT – Moguće je voziti sa srpskom vozačkom dozvolom koja se može koristiti najduže godinu dana, posle čega je obavezna zamena za maltešku vozačku dozvolu. Nije potrebna međunarodna vozačka dozvola. Na Malti i ostrvu Gozo vozi se levom stranom.
Malta ima dobro organizovan javni prevoz i turistima se preporučuje korišćenje „Talinja explorer“ karte koja važi sedam dana i omogućava neograničen broj vožnji na svim autobuskim linijama i može se kupiti na šalterima Transport Malte (odrasli 25, deca 7 evra). Taksi usluge su jeftinije ukoliko se koristi prevoz putem mobilnih aplikacija (Bolt, eCabs).

OSTALO – Valuta je evro. Plaćanje je moguće i u gotovom i preko platnih kartica.
Električno napajanje je 230 volti / - 10% i utičnice su pravougaone sa tri rupe, kao u Velikoj Britaniji. Adapteri su lako dostupni.
Broj telefona za hitne slučajeve je 112.

Kontakti:
Prilikom boravka u Republici Malti, za konzularnu pomoć i zaštitu možete se obratiti Kancelariji Ambasade Republike Srbije u Valeti - srb.office.valletta@mfa.rs;  + 356 / 2703 7921 ili Ambasadi Republike Srbije u Rimu, koja na nerezidencijalnoj osnovi pokriva Maltu, putem sledećih kontakt telefona: + 39 (06) 3260-9159 i + 39 (06) 3211-950 i elektronske adrese: amb.roma@mfa.rs i konzularno.rim@mfa.rs