Selaković i Linde: Snažno partnerstvo Srbije i OEBS-a
Na zajedničkoj konferenciji za novinare Selaković je rekao da je za Srbiju OEBS jedna od najvažnijih bezbednosnih međunarodnih organizacija i dodao da je naša zemlja oduvek bila i jeste posvećena jačanju kapaciteta OEBS-a.
S tim u vezi, precizirao je da trenutno u okviru misija OEBS-a službuje 46 naših građana.
"Sa velikom pažnjom pratimo aktivnosti švedskog predsedavanja OEBS-u i podržavamo prioritete koji su postavljeni od strane švedskog predsedavanja, a koje je danas ministarka Linde imala priliku da iznese na sastanku. Takođe, podržavamo i napore OEBS-a da u narednom periodu uspe da pronađe put za stvaranje konsenzusa po pitanju usvajanja budžeta OEBS-a za 2021. godinu", rekao je Selaković.
Istakao je da je OEBS za Srbiju od naročite važnosti imajući u vidu da se na teritoriji naše zemlje nalaze dve misije OEBS-a, u Beogradu i Prištini.
"Sa misijom OEBS-a u Beogradu imamo izuzetnu saradnju. Pomoć i podršku na putu Srbije ka reformisanju našeg društva u prethodnih više od 20 godina dala je Misija OEBS-a i uvereni smo da ćemo u periodu koji je pred nama biti u prilici da nastavimo tu dobru saradnju", rekao je Selaković.
On je naveo da je za Beograd izuzetno važan statusno neutralan pristup kada je u pitanju KiM i dodao da OEBS-ova misija na KiM predstavlja najvidiljiviju statusno neutralnu misiju u čitavom OEBS-u, a i na samom terenu, kada je u pitanju naša južna pokrajina.
"Dobili smo uveravanja da će do sada dobro upražnjavana praksa poštovanja upravo ove statusne neutralnosti OEBS-a biti nastavljena i u toku švedskog predsedavanja, kako po pitanju delovanja na terenu, tako i prilikom poseta KiM i učešća predstavnika privremenih institucija samouprave na sastancima sa misijom OEBS-a na KiM", rekao je Selaković.
Naveo je da je na sastanku bilo reči i o reformama koje se sprovode u srpskom društvu.
"Dotakli smo se pitanja očuvanja i zaštite ljudskih prava, medijskih sloboda, a naročitno rodne ravnopravnosti, veće zastupljenosti žena u funkcionisanju našeg političkog sistema i javnih institucija", rekao je Selaković.
Na sastanku je, kaže, bilo reči i o dijalogu Beograda i Prištine kao nečemu što je, ističe, od suštinske važnosti za dalje funkcionisanje čitavog regiona, a ne samo zaštite naših državnih i nacionalnih interesa.
Selaković je ministarku Linde informisao da je na današnji dan 2.958 dana od zaključivanja Briselskog sporazuma u kojem je, dodao je, Beograd ispunio sve svoje obaveze, dok Priština nijednu svoju obavezu nije ni počela da ispunjava
Na sastanku je, kaže Selaković, bilo reči i o bilateralnoj saradnji Srbije i Švedske, ističući da Beograd želi da intenzivira tu saradnju kako na političkom, tako i na na ekonomskom planu.
"Imamo suficit u spoljotrgovinskoj razmeni sa Kraljevinom Švedskom, koja bi mogla i treba bude veća", rekao je Selaković.
Pozvao je švedske investitore da više ulažu u Srbiju jer su, dodao je, oni koji već posluju u Srbiji zadovoljni svojim tretmanom.
Ministarki Linde i Vladi Švedskoj posebno je zahvalio na delovanju Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju (SIDA) koja je, kako je naveo, prisutna u razvojnim projektima Srbije, sa prosečnim godišnjim finansiranjem projekata u vrednosti od 12 miliona evra.
"Do sada je ukupno na takav način u naš sistem uloženo 293 miliona evra i na tome vam od srca hvala", rekao je Selaković.
Predsedvajuća OEBS-u istakla je snažno partnerstvo OEBS-a i Srbije u strateškim prioritetima, te naglasila da je Srbija postigla opšti napredak, dodajući da fokus sada treba da bude na nezavisnosti sudstva, unapređenju slobodnih i nezavisnih medija i borbi protiv organizovanog kriminala.
OEBS je, kako je istakla, spreman da nastavi da podržava taj put Srbije.
Linde je naglasila ulogu koju Srbija ima u podržavanju regionalne bezbednosti i dodala da je za svaku pohvalu što je Srbija ponudila vakcinaciju zemljama u regionu.
Poručila je da će Švedska nastaviti da pruža snažnu podršku evropskim integracijama Srbije i dodala da se raduje daljem osnaživanju saradnje između OEBS-a i Srbije, kao i između Švedske i Srbije.
Izvor: Tanjug