Ministar Dačić: "Da se nikad više ne ponovi"
„Velika mi je čast da na poziv beogradskog nadbiskupa Monsinjora Stanislava Hočevara, u prisustvu kardinala Krištofa Šenborna, ambasadora Austrije i Mađarske, zajednički obeležimo stogodišnjicu završetka Prvog svetskog rata na ovom svetom mestu.
Ponosan sam što smo danas, gestom pružanja ruke, odali počast svim žrtvama u Velikom ratu i podsetili se da nam je jedini zajednički put - put razumevanja i opraštanja.
Duboko sam uveren da ćemo i ubuduće zajedničkim naporima nastojati da očuvamo mir i stabilnost, kao što smo uspeli da tadašnje nesuglasice tokom vremena koje je iza nas uspešno prevaziđemo.
Istorijski susret poglavara naše dve crkve u Havani, 2016, dokaz je da katolički i pravoslavni svet nikada nisu bili tako bliski. Sveta Stolica i do sada je u pogledu zabrinutosti za sudbinu hrišćanskog duhovnog i kulturnog nasleđa na Kosovu i Metohiji ispoljavala primerenu odgovornost i podršku Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Prvi svetski rat bio je kataklizma evropskih, a potom i svetskih razmera. Zbog masovne pogibije ljudi i razaranja neviđenih do tog vremena, neizmerno je važno kontinuirano i iznova negovati kulturu sećanja na Veliki rat. On u kolektivnom pamćenju Srba predstavlja doba stradanja, pobede, oslobođenja i ujedinjenja svih južnih Slovena. Ta sloboda je, međutim, plaćena ogromnim ljudskim žrtvama. Malo je porodica u današnjoj Srbiji koje nekoga nisu izgubile u Prvom svetskom ratu.
Danas, iz ove perspektive, svi smo poraženi. To je bio rat svih naših naroda, čiji smo predstavnici. Prvi svetski rat nije ostavio neizbrisive tragove samo na pojedincima, već su svi slojevi stanovništva, sve nacije od tada delile vreme na pre i posle njega. Dvadesetih i tridesetih godina XX veka, širom Evrope i sveta nicala su znamenja koja su preživele podsećala na slavu i stradanja iz Velikog rata. Drugi svetski rat ga je, svojim užasima, prevazišao i privremeno potisnuo iz sećanja. Srbija je, procenjuje se, tokom Prvog svetskog rata izgubila gotovo trećinu ukupnog stanovništva. Potpisivanje primirja 11. novembra 1918. godine svet je dočekao siromašniji za više od 15 miliona mrtvih vojnika i civila. Ovom svečanom liturgijom danas odajemo im počast i slavimo mir i pomirenje među narodima za koje su oni dali svoje živote.
U duhu završetka sukoba koje danas slavimo, citiraću poglavara Rimokatoličke crkve papu Franciska: „Svaki put kada ostavimo iza sebe naše predrasude i smognemo hrabrosti da izgradimo nove bratske odnose priznajemo vaskrsnuće Hrista".
I da se više nikada ne ponovi."