Đurić: U Minhenu su se čule pohvale Srbiji na postignućima u oblasti ekonomije
Istakavši važnost prisustva Srbije u Minhenu, Đurić je rekao da je Srbija poslala poruku svim učesnicima konferenicije da je otvorena za biznis, da je stabilna i orijentisana ka budućnosti.
Kada je reč o situaciji u regionu, Đurić je naveo da će ovo biti godina izazova i zbog obeležavanja raznih godišnjica, od „Oluje”, Srebrenice, oslobođenja Jasenovca, Dejtonskog sporazuma...
Šef srpske diplomatije istakao je da Srbija želi da probleme rešava, bez stvaranja novih, čuvajući dostojanstvo i interese srpskog naroda, ali čuvajući i poštovanje prema svima drugima, i svojim i tuđim žrtvama.
„Uveren sam da i u regionu ovo može da bude godina tešnje saradnje. Mislim da, bez obzira na sve izazove nasleđene iz prošlosti, naš region jeste jedan od regiona sa velikim potencijalom da bude motor razvoja Evrope, a Srbija je već dokazala da to jeste“, naglasio je Đurić.
Ministar je ukazao da je tokom dva dana konferencije imao niz izuzetno značajnih razgovora sa američkim i drugim zvaničnicima, a da je jedan od njih bio susret sa izaslanikom predsednika SAD za specijalne misije Ričardom Grenelom.
„Za nas je veoma važno da promene koje su nastupile u politici u Americi, iskoristimo na način da to postane i nova era u odnosima između naše zemlje i našeg regiona i SAD, i mi odgovorno, vodeći računa, pre svega o srpskim interesima u celom regionu, radimo upravo na tome“, rekao je Đurić.
Ministar Đurić je naglasio da je u razgovoru sa novoimenovanim specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom, sa kojim je juče imao sastanak, poseban akcenat bio na položaju Srba na Kosovu i Metohiji, te da ga je upoznao sa svim jednostranim i nekoordinisanim potezima koji je Kurtijev režim preduzeo u prethodnom periodu.
Istakavši da je danas razgovarao i sa ministrima spoljnih poslova Rumunije, Bugarske, Hrvatske i Albanije, Đurić je ocenio da je za Srbiju od velike važnosti da u ovoj eri turbulencija problema u celom svetu naše okruženje sačuvamo mirnim i stabilnim.
Šef srpske diplomatije podsetio je da je imao sastanke i sa predstavnicima jevrejskih organizacija i porodica otetih u Gazi, ponovo apelujući na njihovo što hitnije oslobađanje.