Đurić: Srbiju i Grčku vezuju iskreno prijateljstvo i strateško partnerstvo

18. dec 2024.
Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas sa ministrom inostranih poslova Grčke Jorgosom Gerapetritisom, u okviru zvanične posete toj zemlji.

Nakon bilateralnog sastanka sa grčkim šefom diplomatije, ministar Đurić istakao je da su susreti u Atini protekli u duhu viševekovne tradicije prijateljstva i bratstva između naše dve zemlje i naša dva naroda.

Đurić je ukazao da su se razgovori odvijali u evropskom kontekstu u kome posebnu zahvalnost naša zemlja duguje ministru inostranih poslova Grčke Jorgosu Gerapetritisu i premijeru Kirijakosu Micotakisu, koji su podržali viziju evropske Srbije.

„Srbija će svojom ekonomskom snagom, sa pulom talenata svojih ljudi, biti još jedan značajan dodatak ukupnom evropskom projektu, ali istovremeno sa Srbijom u EU, biće snažnija, usudiću se da kažem, i pozicija Grčke“, ocenio je Đurić.

Zahvalio je, takođe, na viziji Grčke da podrži proširenje EU na čitav balkanski deo Evrope.

„Uveren sam da će to doprineti bržem ekonomskom rastu i bezbednosti i stabilnosti čitavog našeg kontinenta”, istakao je ministar.

Šef srpske diplomatije ukazao je da Republika Srbija doživljava odnose sa Grčkom kao strateško partnerstvo.

„Grčku smatramo najbližim strateškim partnerom i saradnikom u ovom delu sveta. U narednom periodu, to mora da se još više odrazi u našim ekonomskim odnosima u kojima vidim ogroman potencijal za rast”, rekao je Đurić, ističući obostranu posvećenost izgradnji novih saobraćajnih veza između naše dve zemlje.

Govoreći o energetskoj diversifikaciji, Đurić je rekao da Srbija konzumira sve veću količinu i tečnog gasa i drugih energenata, te da Grčka kao zemlja koja ima nove terminale i nove kapacitete za isporuku tog gasa, može značajno da doprinese diversifikaciji energenata koji će da obezbede da naša industrija može nesmetano da nastavi da se razvija.

Đurić je zahvalio Grčkoj i na principijelnoj podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Republike Srbije kada je reč o Kosovu i Metohiji, i na punom razumevanju za težak položaj u kome se nalazi srpsko, pravoslavno-hrišćansko stanovništvo, na Kosovu i Metohiji.

S tim u vezi, ministar je naveo da je sagovornike upoznao sa najnovijim pritiscima kojima je izložen srpski narod, što je posledica jednostranih mera koje je režim u Prištini preduzeo.

“Ukazao sam na čvrsto zalaganje Srbije za to da se ovi odnosi rešavaju kroz dijalog zasnovan na primeni dogovora postignutih u Briselu, ali i poštovanju osnovnih standarda kad je reč o ljudskim pravima i pravima nacionalnih zajednica, koji važe ne samo u Evropi nego i u drugim delovima sveta”, istakao je Đurić.

Ministar Đurić je naglasio i da Republika Srbija ostaje potpuno dosledna u poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Grčke, uključujući sva ostrva, kopno i more.

Govoreći o ekonomskim rezultatima Srbije u prethodnih deset godina i nameri da ohrabri novi talas grčkih investicija u našu zemlju, šef srpske diplomatije je istakao da će Srbija u okviru projekta Ekspo 2027 investirati oko 17 milijardi evra u razvoj različitih projekata od hotelijerstva, infrastrukture, do različitih drugih sadržaja.

„Danas, kada zajedno predstavljamo deo evropskog projekta, evropske ideje, radeći zajedno možemo da osiguramo bolju budućnost naših zemalja i naših naroda u jednom izazovnom vremenu“, zaključio je šef srpske diplomatije.

Đurić je ukazao i da će Memorandum o saradnji koji je danas potpisan između dva ministarstva dati dodatni impuls saradnji dve zemlje i uneti dodatnu strukturu i organizaciju i planiranje kada je reč o bilateralnim odnosima.

Ministar Gerapetritis istakao je da Grčka i Srbija neguju istorijske, kulturne i religijske odnose, kao i da je 2019. godine na trećem Visokom savetu za saradnju potvrđen i njihov strateški karakter.

„Vaše prisustvo ovde pruža nam priliku da produbimo izuzetne veze prijateljstva i solidarnosti između naših naroda, a današnje potpisivanje memoranduma o razumevanju dokaz je ovakve obostrane volje“, istakao je ministar Gerapetritis. 

Prema njegovim rečima, današnji susret bio je i prilika da Grčka ponovo izrazi punu podršku evropskom putu Srbije, ističući da je ulazak Srbije u Evropsku uniju neophodnost geopolitičke prirode, što i je i naglasio premijer Grčke u pismu koje je uputio liderima vlada država članica Evropske unije i njenim zvaničnicima pozivajući ih da usvoje predlog Evropske komisije o otvaranju Klastera 3. 

Gerapetritis je ovom prilikom izrazio i čvrstu podršku procesu dijaloga između Beograda i Prištine, izrazivši zadovoljstvo zbog konstruktivnog stava Srbije o dogovoru koji je postignut juče u Briselu u vezi sa Zajedničkom komisijom o nestalim licima. 

Šef diplomatije Grčke, kako je naveo, osim o bilateralnoj saradnji, sa srpskim kolegom razgovarao je i o ekonomskoj saradnji sa posebnim osvrtom na investicije, međunarodnoj izložbi Ekspo 2027 čiji je Beograd domaćin, kao i o promovisanju projekata u oblasti transporta, infrastrukture i energetike. 

Ministri Đurić i Gerapetritis, prilikom današnjeg susreta, potpisali su Memorandum o razumevanju između Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije i Ministarstva inostranih poslova Republike Grčke o saradnji.