Đurić: Srbija i Mađarska na pravoj strani istorije, a Vučić je meta zbog slobodarske politike
Đurić je, na konferenciji za novinare nakon sastanka, izjavio da sa mađarskim ministrom stoji rame uz rame u suprotstavljanju nastojanjima da se legitimno izabrana rukovodstva Srbije i Mađarske podriju spoljnim delovanjem, koje je organizovano sa ciljem da se demokratski izražena volja naroda podrije i usmeri u pravcu koji odgovara centrima moći daleko izvan Beograda i izvan Budimpešte.
Kako je konstatovao, postoje značajne paralele između onoga što vidimo poslednjih dana na ulicama naših glavnih gradova, ali postoji jednako velika paralela u rešenosti i čvrstini naših naroda i rukovodstava da zaštitimo istinsku demokratsku volju građana.
„Zato mogu da kažem ovde otvoreno da se, nasuprot onome što se tvrdi i pritiscima koji se vrše, upravo mi nalazimo i na pravoj strani istorije i na strani zaštite prave demokratije, ne one koja je nametnuta preko plaćenih medija, preko pojedinih društvenih organizacija koje su finansirane iz inostranstva i preko režije koja ima za cilj da nelegalnim metodama i uz strano mešanje promeni vlast izabranu demokratskom voljom građana u obe zemlje“, rekao je Đurić.
Između Srbije i Mađarske, kako je primetio, postoji puna solidarnost po ovom pitanju, zato što po istom receptu pomenuti centri moći pokušavaju da ruše i Srbiju i Mađarsku, a meta tih centara su Aleksandar Vučić, kao predsednik Srbije, i Viktor Orban kao premijer Mađarske.
„Spadam među ljude koji čvrsto veruju da je sloboda izražavanja različitih mišljenja, pogotovo kada su ona nevećinska, bogatstvo svakog društva. Međutim, ono čemu smo svedoci poslednjih dana u Beogradu nije to. Svedoci smo pokušaja da se nasilnim metodama, metodama koji idu suprotno svemu onome što nominalno propagiraju organizatori tih skupova, izvrši nasilna promena vlasti, protivno demokratski izraženoj volji većine građana u Srbiji“, objasnio je Đurić.
Šef srpske diplomatije podsetio je da je u subotu u Beogradu održan neprijavljeni skup na kojem je napadnuta policija, protivno domaćim zakonima ali i protivno prihvatljivim metodama političke borbe u demokratskom svetu.
„Kako možete da se borite i da kredibilno tvrdite da se borite za demokratiju i vladavinu prava, ako niste spremni ni da prijavite vaše skupove u skladu sa propisima pravne države, ukoliko niste spremni da poštujete propise te iste pravne države koji nalažu da građanima mora da bude garantovana sloboda kretanja“, zapitao je Đurić.
Prema njegovim rečima, meta ovih napada je slobodarska i nezavisna unutrašnja i spoljna politika Srbije, i svedoci smo pokušaja centara moći izvan našeg regiona da stavi pod kontrolu političku klasu, kako u Srbiji, tako i u Mađarskoj.
„Ja sam neko ko se uvek zalaže za pravo slobode različitog mišljenja, ali ovde se radi o pokušaju manjine da uspostavi neku vrstu političke kontrole i nije čak preterano reći ni terora nad većinom u zemlji. I u tom smislu naša policija, naši organi, nastavljaju da se ponašaju na zakonit način, odgovorno i sa ciljem da se očuva ne samo ustavno uređenje naše zemlje, nego i demokratski iskazana volja“, poručio je Đurić.
U Srbiji se, kako je naglasio, neće i ne može smenjivati na ulici, a građani Srbije su jedini ti koji su ovlašćeni da na izborima odlučuju ko će upravljati zemljom.
I ministar Sijarto upozorio je da su u toku akcije kojima se upravlja spolja, a koje za cilj imaju smene vlada u zemljama centralne Evrope, gde su na vlasti oni koji zastupaju suverenost svoje države.
„Znamo da i u Mađarskoj i u Srbiji imamo na vlasti vlade koje rade u interesu suvereniteta i interesa sopstvenih zemalja. Jasno je da se protiv tih vlada organizuju akcije sa namerom njihovog svrgavanja, a finansiraju se iz inostranstva i podržavaju se iz inostranstva“, upozorio je Sijarto.
U takvoj situaciji, prema njegovim rečima, saradnja Mađarske i Srbije još više dobija na značaju, posebno u sferi energetike, budući da dve države ne žele da se odreknu jeftinog ruskog gasa i nafte.
„Brisel želi da pruži podršku Ukrajini na taj način da dovodi u opasnost snabdevanje energentima našeg područja i jednostavno je nemoguće i ne možemo da prihvatimo četiri, pet puta povećane cene energenata“, objasnio je Sijarto.
Šef mađarske diplomatije je poručio i da su građani njegove zemlje na referendumu rekli da ne žele ubrzan put Ukrajine ka EU, i da će njihova vlada poštovati takvu odluku.
„Ne želimo da Ukrajina po skraćenom postupku uđe u EU, jer bi to bilo opasno i za ekonomiju i za bezbednost Evrope, međutim, pospešujemo, odnosno podržavamo ubrzavanje proširenja EU na region Zapadnog Balkana, jer bi to EU dalo novi polet i jačalo bezbednost. Mislim da nema razumnog čoveka danas na svetu koji smatra da je Ukrajina u boljem stanju nego Srbija i nema razumnog čoveka koji bi smatrao da treba prvo u EU primiti države koje su u lošem stanju, a tek posle njih one koje su uznapredovale i koje su u dobrom stanju“, rekao je Sijarto.
Ministri su na konferenciji za novinare dodali da su razgovarali i o nizu drugih tema iz domena bilateralne saradnje, kao što su saobraćajna i energetska infrastruktura, a ministar Đurić je mađarskom kolegi posebno zahvalio na podršci Srbiji ali i celom regionu za članstvo u EU, naglasivši da Srbija ne ide u Brisel sa ispruženom rukom, da nešto traži, već zato što može da doprinese razvoju i rastu evropske ekonomije, kao i evropskoj bezbednosti.
„Drago mi je što Mađarska i Srbija zajedno podržavaju stabilnost u regionu i mi smo zahvalni našim mađarskim prijateljima i na razumevanju za težak položaj Srba na Kosovu i Metohiji i na tome što Mađarska kroz učešće u misiji KFOR doprinosi bezbednosti srpskog i svog ostalog stanovništva na KiM“, rekao je Đurić, istakavši da je mađarskog kolegu posebno informisao o progonu srpskog hrišćanskog stanovništva kome nije bilo omogućeno da ovaj Vidovdan na KiM proslavi na dostojan način.