Dačić: Grčka najavila da će Srbija imati tretman kao članice Šengena
Dačić je rekao da sada ostaje da se vidi kako će se regulisati prelazak preko granice sa Severnom Makedonijom, kao i avionski saobraćaj.
Objasnio da je do nesporazuma oko puštanja srpskih državljana u Grčku došlo zbog, kako je rekao, dve političke strukture u toj zemlji. Navodi da Grčka s jedne strane ima "neke svoje želje", a s druge strane i određene obaveze prema EU.
"Jedan deo te političke strukture su premijer i ministar spoljnih poslova Grčke koji su rekli Vučiću i meni da jedva čekaju da otvore granice i da će naši građani moći slobodno da dođu, a postoji druga struktura - Ministarstvo unutrašnjih poslova, koje ide ka EU, i koje je dalo instrukcije da se ono što su govorili da će početi 15. juna produži na 30. jun", rekao je Dačić.
Kaže da je ta instrukcija podrazumevala da u Grčku mogu da ulaze samo građani EU, odnosno članice Šengena.
Dačić je istakao da građani Srbije ne bi bili pušteni u Grčku da srpska vlast nije urgirala.
"Oni su sinoć pustili sve ljude koji su bili na bugarskoj granici i najavili da će puštati i dalje, a rekli su i da će uskoro izaći u službenom listu da će građani Srbije biti izuzeti od te zabrane i da ćemo imati isti tretman kao članice Šengena", naveo je Dačić.
Govoreći o sastanku koji je za 27. jun najavio specijalni izaslanik američkog predsednika Ričard Grenel, ministar Dačić je izjavio da još nije izvesno šta će biti tema i šta mi bi mogao da bude rezultat sastanka Beograda i Prištine u Beloj kući.
Dačić je rekao da se može primetiti "velika plima želja pojedinih međunarodnih faktora da se organizuju razni skupovi".
Takođe je rekao da predstoji niz sastanaka - sa izaslanikom Evropske unije Miroslavom Lajčakom, šefom ruske diplomatije Sergejom Lavrovom i ruskim predsednikom Vladimirom Putinom, a od ranije i inicijativa Nemačke i Francuske o susretu predstavnika Srbije i Kosova, ali ih je - kako je dodao - sad "pretekao" Grenel.
"Kako mi to često kažemo, mi se javljamo kad nas neko pozove, odgovorna smo strana i učestvovaćemo u svim tim aktivnostima, ali branićemo naše nacionalne i državne interese, želimo kompromis ako ga neko ponudi", rekao je Dačić.
Po njegovim rečima, "ako neko misli da je kompromis da mi samo treba da priznamo nezavisno Kosovo i da je to cilj svih pritisaka, mislim da je to gubljene vremena".
"To smo ja i Vučić jasno rekli, mislim da su to svi shvatili", dodao je Dačić. On je rekao da je promena kod američke administracije u tome što su "oni svesni da treba da se nađe kompromis, dok je ranija administracija govorila da je to pitanje rešeno i da Srbiju samo treba pritiskati da prizna Kosovo".
"To bi trebalo iskoristiti", rekao je Dačić.
On je rekao da "albanska strana verovatno ima više poverenja u kandidata Demokrata za predsedika SAD na novembarskim izborima Džoa Bajdena i očekuju njegovu vlast i sad je pitanje da li su spremni na bilo kakav kompromis ili je ovo samo dobijanje na vremenu".
"Ja ništa ne verujem Prištini", rekao je Dačić, navodeći da Priština svako mesto koristi da lobira za priznanje nezavnisnosti Kosova.