Dačić: Ako Priština obnovi prijave za međunarodne organizacije, Srbija će nastaviti sa akcijom povlačenja priznanja
"Ako te reakcije nema, ukoliko se vidi da se Priština prijavljuje u međunarodne organizacije, mi ćemo nastaviti sa našim akcijama", rekao je Dačić za TV Prva.
Dačić je naglasio da se mora nastaviti dijalog, jer drugog rešenja nema, ali taj dijalog je zasnovan na velikoj dozi nepoverenja.
Ocenio je da tzv. Kosovo vodi politiku na lažnim tvrdnjama da imaju pravo na državu, lažima o genocidu nad Albancima i zapitao se kakav je to genocid kada je tamo izvršeno etničko čišćenje Srba.
"Dijalog jeste rešenje, nema drugog rešenja od nastavka dijaloga, ali često je pitanje da li dijalog ima smisla, ako se Priština ovako ponaša, jer ne postoji nijedna obaveza koju su preuzeli, a da su je ispunili", rekao je šef srpske diplomatije.
"Dijalog je skoro dve godine bio u fazi kliničke smrti i na reanimaciji. Reanimirali smo dijalog, a sada imamo situaciju da se vraćamo korak unazad, ocenivši da to "neće ugrozi dijalog sa naše strane".
Ja jedva čekam da predsednik kaže da idemo dalje, u kampanju povlačenja priznanja. Oni nisu svesni, žive na čardaku ni na nebu, ni na zemlji. To neće rešiti pitanje političkog rešenja Kosova, već definisati nove pozicije", rekao je Dačić.
On tvrdi da tzv. Kosovo ne može biti deo UNESKO, dok je ove vlasti, njegove i Vučićeve saradnje, niti u Interpol i Ujedinjene nacije, jer Priština više nema potrebnu većinu od 97 država u UN.
"Ne znam da li ostajem na ovoj funkciji, ja pričam o ovome dok se ne formira nova vlada Srbije", rekao je Dačić i naglasio da nije pričao sa Vučićem o ministarskim pozicijama.
"Meni je uvek bilo glupo da neko sam ocenjuje svoj rad, ali sve ovo što smo pričali govori o rezultatima i mislim da će ovo vreme ostati upamćeno po tome da je 18 država povuklo priznanje nezavinosti tzv. Kosova", konstatovao je Dačić.
Upitan o odnosima sa Crnom Gorom, Dačić je rekao da postoje neke stvari koje su bolne za srpski narod, pre svega obeležavanje akcije "Oluja", kada Hrvatska obeležava etničko čišćenje svojih građana.
"Mnoge zemlje ne učestvuju u tome, ne šalju svoje predstavnike, a Crna Gora to čini i to je za nas potpuno neobjašnjivo.
Srbi u Crnoj Gori su građani Crne Gore, kako da 28 odsto stanovništa ne rade u ministarstvima te zemlje. Oni ne žele to da priznaju, već kažu Srbi su opozicija, pa kako ceo narod opozicija, pitao je on.
Interesuju me samo Srbi u Crnoj Gori", rekao je Dačić za TV Prva.