Nikozija: Intervu ambasadorke Bošković-Prodanović za Cyprus News Agency
Intervju je tematski bio posvećen bilateralnoj saradnji, kiparskom pitanju, situaciji na KiM i evrointegracijama RS.
Govoreći o odličnim bilateralnim odnosima, ambasadorka je posebno istakla da politički lideri naše dve zemlje neguju bliske kontakte i međusobno poverenje, kao i da se Srbija i Kipar uzajamno podržavaju, posebno kada je u pitanju zaštita vitalnih nacionalnih interesa. Istovremeno, podvukla je da uvek postoji prostor i želja za unapređenje saradnje i realizaciju što više konkretnih projekata koji će biti vidljivi i korisni građanima - u oblasti trgovine i privrede kroz direktna ulaganja, u oblasti kulture, obrazovanja, naučnoistraživačkog rada i odbrane i bezbednosti.
Ambasadorka je posebno istakla da za Srbiju postoji samo jedan Kipar, a nelegalnu okupaciju dela njegove teritorije nikada nećemo priznati. Naglasila je da postoje jasni okviri koje predviđaju brojne obavezujuće rezolucije SB UN, koji čine osnovu za rešenje kiparskog pitanja. Izrazila je iskrenu nadu da će napori kiparskog rukovodstva uroditi plodom i da će pregovori između dve zajednice biti nastavljeni ove jeseni.
U delu intervjua posvećenom aktuelnoj situaciji na KiM, ambasadorka je posebno podvukla da je od kada je takozvani premijer Aljbin Kurti preuzeo vlast, situacija gora, a poslednjih meseci se primećuje dodatna eskalacija. Ukazala je da je broj etnički motivisanih napada na preostale Srbe u poslednje tri godine porastao na 540 incidenata, a da Kurtijev režim povlači jednostrane poteze, koji su potpuno van okvira briselskog dijaloga. Podsetila je i na nedavnu izjavu predsednika Vučića koji je istakao da Srbija u narednom periodu očekuje ozbiljan nastavak dijaloga i obustavljanje jednostranih, nekoordinisanih mera Prištine. Takođe, istakla je duboku zahvalnost Kipru na doslednoj podršci koju nam pruža po pitanju KiM u svim relevantnim međunarodnim forumima, posebno u okviru UN, EU i SE.
Govoreći o evrointegracijama RS, ambasadorka je podvukla da puno pristupanje Srbije EU predstavlja glavni prioritet, kao i da naša administracija, pravni sistem, privreda i nevladin sektor već dve decenije intenzivno rade na sveobuhvatnim reformama. Istovremeno, taj proces ima svoje uspone i padove i opšte je mišljenje u Srbiji da traje predugo. Potrebna je dodatna politička hrabrost zemalja-članica EU i svest da projekat ujedinjene Evrope nije potpun bez Zapadnog Balkana.
Na pitanje CNA o stavu Srbije prema pitanju Ukrajine, ambasadorka je istakla da Srbija priznaje pravo Ukrajine na suverenitet i potpuno poštuje njen teritorijalni integritet. Naglasila je da smo, kao nacija koja je prošla kroz ratna razaranja, duboko ožalošćeni razmerama stradanja i podvukla da Srbija podržava momentalni prekid vojnih operacija i početak diplomatskih pregovora radi učvršćivanja mira.