Bern: Obraćanje ambasadora Bradića u Industrijskoj i trgovinskoj komori Ženeve
Tom prilikom, okupljenim preduzetnicima, direktorima agencija za konsalting i vlasnicima advokatskih kancelarija u ženevskom kantonu, kao i diplomatskim predstavnicima iz Berna obratio se ambasador Bradić, a predsednik SEC Oliver Berčinger i generalni direktor CCIG Vinsent Subilija, prezentovali su gostima udruženja koje predvode.
Ambasador Srbije, u svom obraćanju, preneo je ocene i iskustva o saradnji sa Švajcarskom, prvenstveno u oblasti ekonomije, ali i na drugim poljima. Tom prilikom, istakao je da Srbija zauzima centralnu poziciju u regionu Balkana, kao što se Švajcarska nalazi u geografskom centru Evrope, da su obe zemlje vojno neutralne i da nisu članice EU, a da smo istovremeno svi suočeni sa manje-više istim posledicama aktuelnih geopolitičkih i ekonomskih izazova. Ukazavši da je strateški spoljnopolitički cilj Srbije punopravno članstvo u EU, da se u tom kontekstu već godinama sprovode neophodne reforme, kao i da je zemlja postigla značajne uspehe na polju privlačenja stranih investicija, obnovi i izgradnje infrastrukture, digitalizacije i u drugim oblastima, Bradić je posebno apostrofirao projekte koji se sprovode i planove čija realizacija predstoji, poput Bio4 kampusa i specijalizovane međunarodne izložbe EKSPO 2027.
Ukazao je da je Švajcarska jedan od šest vodećih stranih investitora u Srbiji, a da je na četvrtoj poziciji – kada je u pitanju izvoz usluga srpskih kompanija, posle SAD, Nemačke i VB, te da bilateralna ekonomska razmena poslednjih nekoliko godina beleži konstantan rast. Zahvalio se na angažmanu Švajcarske u izgradnji dva od četiri postojeća NTP u Srbiji, podsetivši takoše da je naša zemlja sa Svetskim ekonomskim forumom (WEF), čije je sedište u Ženevi, pre nešto više od dve godine u Beogradu uspostavili Centar za 4. industrijsku revoluciju, kao i se deo podataka CERN-a čuva u Državnom data centru u Kragujevcu.
Ambasador Bradić je naveo da je Srbija u poslednje dve godine imala gotovo devet milijardi evra direktnih stranih ulaganja, da to predstavlja nešto više od 60% ukupnih stranih investicija na Balkanu, te da je britanski portal „FDI Intelligence“ u svom izveštaju početkom ove godine Srbiju i nekoliko njenih gradova svrstao u najbolje destinacije za investiranje u Evropi. Naglasio je da Srbija ima sklopljene Sporazume o slobodnoj trgovini sa velikim i značajnim tržištima u svetu – počev od EU, EFTA i CEFTA, preko EAEU i Turske, pa do Kine i Egipta, kao i da se na takvim ugovorima radi sa još nekoliko drugih država. Srbija je politički, ekonomski i finansijski stabilna država, čiji su dobar finansijski rejting BB+ potvrdile renomirane strane rejting-agencija, javni dug zemlje kreće oko 52% BDP, što ne postižu ni sve članice EU, pri čemu zemlja beleži natprosečan ekonomski rast u odnosu na region, ali i EU, podvukao je Bradić i pozvao švajcarske privrednike da iskoriste priliku za sklapanje novih poslova u okviru realizacije planiranih projekata.
Gosti manifestacije, na koktelu koji e usledio, mogli su da degustiraju srpska vina koje je Ambasada donirala za tu priliku.