Амбасадор Растовац Сиамашвили: Србија активно јача позицију у Унеску

17. Mar 2021.
Амбасадор Републике Србије при Унеску Тамара Растовац Сиамашвили казала је да у овом тренутку нема неформалних најава да ће Приштина поднети пријаву за чланство у Унеску, али да је Србија апсолутно спремна и да активно ради да спречи сваки такав покушај.

„Никада не знате да ли је то за унутрашњу употребу или који је разлог, али поновићу - апсолутно сви једнострани потези Приштине су за нас неприхватљиви и Србија активним ангажманом у Унеску и својим телима максимално користи да јача своју позицију и да питање, које је за нас приоритет, а то је заштита нашег територијалног интегритета и суверенитета, и одбранимо“, истакла је Растовац Сиамашвили.

Говорећи о културној баштини на KиМ, а поводом 17 година од погрома у јужној српској покрајини када је велики број српских светиња оштећен, она је казала да је делегација Србије при Унеску у директној комуникацији са Центром за светску баштину, јер сва добра на листи светске баштине захтевају комуникацију са Унеском и за било какву интервенцију потребна је сагласност те организације.

„Тада је и црква богоридице Љевишке била изложена насиљу и вандализму, која је унутра запаљена и опљачкана. Ми смо свакако у комуникацији са Центром за светску баштину. То је један дужи процес који се додатно усложњава због пандемије Ковида-19 када Унеско и све њихове институције превасходно раде од куће“, рекла је она.

Она је истакла да је Унеско савршено свестан посебности и значаја српске културне баштине на KиМ, што су небројено пута истицали, а у наредном периоду, како је рекла, биће у комуникацији и по питању читавог низа планова које је делегација Србије поднела Центру за светску баштину.

Говорећи о манастиру Дечани и његовој угрожености због покушаја Приштине да у заштићеној зони манастира направи магистрални пут, Растовац Сиамашвили каже да је Унеско упознат са тим и да је на високом нивоу реаговала међународна заједница, као и сам Унеско.

Према њеним речима, Србија користи сваку прилику да Унеску скрене пажњу и на неке друге појединачне активности Приштине које угрожавају културну баштину, као и да је организација свесна значаја и осетљивости тог питања.

Kако каже, активности Србије изазивају реакцију не само Унеска него и шире у међународној заједници.

"Врло је евидентно шта Приштина покушава. Они када хоће да аплицирају за Унеско показују наводну заинтересованост за заштиту културне баштине на KиМ, а управо овакви потези показују колико је истинита наша тврдња да не само да нису посвећени заштити наше културне баштине у покрајини, већ да их својим активностима и угрожавају. И не само што покушавају читавим низом активности да угрозе нашу културну баштину, Приштина на други начин покушава да избрише трагове вековног постојања српског народа на тлу KиМ", указала је она.

Додала је и да у разговорима званичници као и стална делегација са званичницима Унеска константно указују да постоји континуирани покушај Приштине да прикрије и фалсификује оно што је непобитна историјска чињеница о идентитету и припадности наших манастира на KиМ, Српској православној цркви и српском народу.

"Kонстантно указујемо и то је приоритет наше сталне делегације и разговора наших највиших званичника са представницима Унеска, а у плану имамо читав низ активности да се спречи крађа културних добара. Зато саговорницима постављамо питање уколико привремене институције на KиМ нису спремне да прихвате да се ради о српској културној баштини како се од њих може очекивати да обезбеде одговарајућу заштиту. И то је врло легитимно питање и изазива велику пажњу у Унеску", рекла је она.

Говорећи о годишњем извештају који се подноси организацији, Растовац Сиамашвили каже да је у њему јасно наведено колико је угрожена наша културна баштина на KиМ, која се налази под даноноћном заштитом и надзором.

"Поред тога ми веома водимо рачуна, пошто Србија снажно инсистира на деполитизацији Унеска, да и наши извештаји буду експертски и конкретни. То је нешто што се препознаје, јер имамо изузетну сарадњу са Центром за светску баштину где су професионалци који уважавају наш ангажман и генерално посвећеност Србије заштити култирне баштине", закључила је она.

Извор: Танјуг