Дачић: Отварање канцеларије ДФЦ-а у Београду велики догађај и корак даље
Дачић је рекао да се данашњи догађај, односно све оно о чему се разговарало и што је договорено, не може одвојено посматрати и да је део имплементације споразума потписаног у Вашингтону.
"На основу онога што је тамо потписано и договорено, Гренел је кренуо у реализацију првих корака", рекао је шеф дипломатије и додао да је велики догађај то што је отворена Kанцеларија ДФЦ-а у Београду.
Истакао је да је важно да што се мимо политичких тема истакла економија и свакодневни живот као тема у односима Београда и Приштине и да је Гренел "својом енергичношћу наметнуо такав темпо". Дачић каже да су све то значајне ствари и да је важно јачање политичких односа са САД. Подсетио је да се идуће године обележава 140 година од успостављања дипломатских односа са САД.
"Да ли смо у међувремену довољно радили на развоју тих односа је за дискутовање, а и дан данас нисмо задовољни обимом спољнотрговинске размене, али ово је нешто што је велики корак даље и показатељ да Америка мисли озбиљно и да то није предизборни трик уочи избора у Америци", рекао је Дачић.
Говорећи о политичком делу споразума потписаног у Вашингтону, Дачић каже да је важно што је отклоњена опасност да у споразуму стоји део који се односи на међусобно признање. Навео је да су председник Александар Вучић и он специјалном изасланику Беле куће Ричарду Грененелу скренули пажњу на то да се у међувремену Приштина понашала супротно договореном и да су рекли да могу дати на увид и писмо које је косовски министар послао министарки БиХ о томе да призна Kосово као независно, и то само четири дана после потписивања споразума у Вашингтону.
Министар Дачић изјавио је да је велико питање да ли је за Србију повољније да тражи политичко решење косовског питања уз посредовање ЕУ или САД.
"Чини ми се да је лакше о томе разговарати с америчком администрацијом, имајући у виду став Немачке и других у ЕУ који мисле да све треба да остане како јесте, а да Србија призна независност Kосова, и флексибилан став администрације САД која полази од интереса оба народа", рекао је Дачић.
Дачић је казао да "шаблон за долазак до политичког решења" косовског питања представљају Дејтонски споразум из 1995. године и вашингтонски договор Србије и Kосова од 4. септембра, о нормализацији економских односа.
"Шаблон показује да је потребно извршити притисак на страну која неће да прихвати коректно решење. То фали Европској унији, фали им гвоздена песница. ЕУ одавно нуди ово што је Америка сада понудила, али шта је за то тражила? Они не могу да натерају Приштину да примени ни оно што је договорено 2013. године", навео је Дачић.
Додао је да треба да се иде ка томе да се мора прихватити "неко праведно решење", јер само економијом неће бити могуће решити политички проблем. Поводом улоге САД у постизању вашингтонског договора Србије и Kосова, шеф српске дипломатије је оценио да ЕУ "не гледа благонаклоно" ни на иницијативу, а нарочито не на успех неког другог посредника.
Дачић је коментарисао и иницијативу да се заједнички обнове зграде Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије и додао да је Србија више пута НАТО-у говорила да је добро да и они учествују у обнови, али да Влада тек треба да види да ли ће се те зграде обнављати у војне сврхе или у друге сврхе, попут хотела.