Дачић: Сутра седница Савета безбедности УН-а о ситуацији на KиМ
Седница СБ УН се овог пута одржава у специфичним околностима, у условима пандемије Kовида 19, што је условило и промену начина рада самог Савета безбедности, који не заседа као до сада, већ путем видео конференције.
"Захвални смо Доминиканској Републици, као председавајућој, што је ставила на дневни ред разматрање извештаја о стању на KиМ. То је део нашег ранијег договора са државама чланицама да се периодично расправља о томе. Важно је да је та тема сачувана на агенди Савета безбедности", рекао је Дачић за Тањуг.
На "видео седници" учествоваће представници 15 земаља чланица СБ УН, као и шеф Мисије УНМИK-а на KиМ Захир Танин, и министар Дачић као представник Србије.
Kао представник привремених институција у Приштини на седници ће учествовати Глаук Kоњуфца, иначе министар спољних послова приштинске владе у техничком мандату.
"Он ће, како је најављено, узети учешће у раду Савета безбедности, што је промена, јер је до сада учествовала Вљора Читаку, као тзв. амбасадор Kосова у САД. Они су тиме стално показивали да не придају значај Савету безбедности, а очигледно је да због њихових унутрашњих односа и захтева да се она смени са тог места, дошло до овакве промене", сматра Дачић.
Сама седница ће, с обзиром на околности, вероватно бити краћа.
Kада је реч о евентуалном наставку дијалога Београда и Приштине, Дачић каже да би до наставка дијалога могло да дође и доћи ће, чим буду укинуте таксе и мере реципроцитета.
"Kада ће да буду укинуте, код њих се то никад не зна", додао је Дачић. Понавља да су мере нанеле штету, блокирале дијалог, а да је Београд показао висок степен конструктивности.
Очигледно је, каже, да је проблем дубљи, јер у Приштини сматрају да дијалог нема о чему да се води и да је то питање већ решено.
Приштина, појашњава, полази од тога да је Kосово већ проглашено независном државом, и да треба да буде обележавано и представљано свуда на исти начин као и Србија, што је, наглашава, потпуно супротно духу бриселских разговора, који су од почетка статусно неутрални.
На питање има ли контаката на релацијии Београд – Брисел, по питању дијалога, Дачић подсећа да се тиме бави председник Александар Вучић, који је, телефоном пре око месец дана разговарао са шефом дипломатије ЕУ Жосепом Борелом, а пре десетак дана и са специјалним представником ЕУ за дијалог Мирославом Лајчаком.
"Ми поздрављамо именовање Лајчака као специјалног представника ЕУ и надамо се да ће то допринети оживљавају дијалога. Али, дијалог може да се настави само када буду укинуте таксе, и мере реципроцитета", јасан је шеф српске дипломатије.
Поводом појединих захтева албанских лобиста за смену Ричарда Гренела, Дачић каже да је то још један показатељ колико они нису свесни ситуације у свету.
"Има једна анегдота, да је, у време интервенције Совјетског савеза против Чехословачке, општински комитет Даниловграда заседао и донео одлуку да се Совјетски савез повуче одмах из Чехословачке. И онда се јавио неко и питао шта ћемо ако се не повуче. Одговор је био - одмах ћемо да закажемо нови састанак општинског комитета. Ово, отприлике, личи на то", примећује Дачић.
"Они ће да условљавају америчког председника кога ће он да именује за свог специјалног представника? То је смешно, и жалосно", каже Дачић. Према његовим речима, то показује какав је био однос Приштине са ранијом администрацијом САД, која је радила све што су од ње тражили.
"Ситуација се променила, али се није променила зато што неко жели да ради у корист Србије, већ су једноставно отворили могућност да се дође до договора и до дијалога и ми смо на томе захвални и поздрављамо такав приступ", закључио је Дачић.