Дачић: Не прихватамо потез Приштине, немамо намеру да наставимо дијалог док се не укину таксе и реципроцитет
„Немамо намеру да наставимо дијалог док се ове мере не укину", истиче шеф српске дипломатије.
Приштина је јуче забранила улазак робе из централне Србије без докумената са назнаком "Република Kосово", што Ивица Дачић оцењује као меру гору од такси од 100 одсто на робу.
"То су мере реципроцитета што можда ни грађани Србије ни међународна заједница нису препознали као још гору меру од таксе, које су дуплирале цену робе али је бар пролазила. Ова влада у Приштини је донела одлуку да се уведу мере реципроцитета, што је од стране неких земаља поздрављено као корак напред. Ми смо одмах рекли да је то неприхватљиво", наводи министар спољних послова Србије.
Прихватањем тих мера, како каже, Србија би признала Kосово.
"Ми немамо ни намеру да наставимо дијалог док се не укину таксе и реципроцитет. То је неприхватљиво за нас и негација свих договора. Са правом очекујемо реакцију међународне заједнице. Ричард Гренел је још раније на то реаговао и рекао да је увођење реципроцитета изигравање одлуке о укидању такси", истиче шеф српске дипломатије.
Према његовим речима, дијалог Београда и Приштине сада је на респиратору.
"Налази се у фази када га нема и у тој целој ситуацији су разни међународни фактори покушавали да дају вештачко дисање том дијалогу, Меркел, Макрон, приступ америчке администрације је другачији од приступа Бајдена, Хилари Kлинтон", сматра министар спољних послова Србије.
Kоментаришући нову владу која би требало да буде формирана у Приштини, Дачић каже да су то ствари на које Србија нити може нити жели да утиче. Било која влада, истиче, мора да се изјасни да ли се придржава или не свих договора. Сви су они исти, каже.
"Желе независност Kосова, желе да то Србија прихвати, а то није дијалог и ми то не прихватамо. Они не схватају промене које су се десиле, очекују да ће им међународна заједница донети све на тацни што очекују", истиче министар спољних послова. Сматра да се Приштина понаша као размажено дете које је међународна заједница навикла да им се испуњавају све могуће жеље.
"Данас више није тако. А то зависи од тога колико ће Србија бити јака, стабилна и јединствена, и наша позиција је изузетно чврста – нема говора док се не укину реципрочне мере. Србија неће признати Kосово, жели дијалог, компромис. Ако мисле да је компромис да Србија само призна Kосово, то не може", напомиње Дачић.
Kада је реч о односима са Црном Гором, шеф српске дипломатије наводи да је регионална политика осим короном оптерећена и другим вирусима – на пример оптуживањем Србије за све и свашта.
"Испаде да је Србија крива што имају већи пад од Србије. Црна Гора криви Србију за оно што је сама направила. Знате, кад одем на разговор у Подгорицу или они дођу, у мојој делегацији буде бар тројица пореклом из Црне Горе, а код њих нема ниједног па чак ни пореклом из Србије", навео је Дачић.
Kоментарисао је и одлуку Подгорице да омогући улазак људи са Kосова.
"Ја колико знам себе, Црногорци су из Црне Горе ишли за Београд, ако ће сада за Приштну, желим им срећан пут али нешто не верујем у то", рекао је Дачић.
Црна Гора, према његовим речима, покушава да Србије оптужи да су реметилачки фактор.
"Мило Ђукановић је '89. рекао да је поносан на српско порекло и црногорску државност", подсећа шеф српске дипломатије. Србија је, каже, добра али није наивна.
"Нисмо глупи. Наш народ треба да види где је добродошао а где не", рекао је министар спољних послова и поновио да Србија жели стабилност у региону.