Дачић: На дневном реду данашње рунде дијалога Београда и Приштине питања несталих и економије
Вечерње новости објавиле су јуче позивајући се на дипломатске изворе, да ће делегацији Београда на састанку у седишту ЕУ бити уручен нацрт свеобухватног споразума који подразумева де факто признање Kосова.
Дачић је поновио да је сама најава да се спрема неки папир била изненађујућа. „Ако се то заиста деси онда се поставља питање чему то служи осим да се остави времена за притисак на председника Србије Александра Вучића да он то прихвати", додао је.
Према његовим речима, то би могло да значи да се спрема терен да се споља и изнутра организују притисци, од уцена међународних фактора, па до наставка демонстрација и насиља унутар земље „што су две стране исте медаље".
Дачић је рекао да је уверен да ће, ако се то деси, председник Србије одговорити у националном интересу Србије. Говорећи о Kосову, Дачић је поновио да Србија жели наставак дијалога и компромис али не ултиматуме и притисак. Он је оценио да је сама чињеница да се распавља о политичком решењу за Kосово велики успех српске стране.
„То су ефекти наше политке за осам година, то смо пиитање вратили за преговарачки сто и показали да без сагласности Београда неће бити политичког решења", навео је Дачић. Он је рекао да Србија жели да постане чланица ЕУ јер би то било добро за развој њеног друштва и економије, али да ће на том путу настојати да очува своје националне интересе.
„Ако се успе да се нађе баланс између захтева међународне заједнице и нашег националног инетреса онда је то (чланство у ЕУ) у нашем најбољем интересу", рекао је.
Осам година након такозване "Технике решавања", поново је враћено питање о Kосову на преговарачки сто. „Србија је потребна у дијалогу, јер без ње не могу, да могу, већ би нас избегли", навео је Дачић и додао: "Они немају већину у УН".
С обзиром на добре односе Србије са Русијом, постоји реална могућност да Русија уложи вето на Савету безбедности УН.