Селаковић: Интерес Србије да се чује њен глас на седници СБУН

14. avr 2021.
Интерес Србије био је да се на седници Савета безбедности УН расправља о теми Косова и Метохије, јер је то једна од ретких прилика када може да се чује став и порука Србије о томе што се дешава на КиМ, рекао је данас министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић.

Министар је истакао да је јучерашња седница СБУН била прилика да се упознају све чланице Савета безбедности о актуелној ситуацији на КиМ, да се отворено говори о проблемима о којима се не говори ни у извештају.

Како је рекао, упознао је СБ да је 140.000 људи са КиМ избрисано из бирачких спискова, од којих су 85 одсто наши сународници – Срби, односно тачније да је више од 100.000 Срба избрисано из бирачког списка и да нису могли да остваре своја права.

Такође, министар је истакао да, у тренутку када цео свет вапи за вакцинама против ковида и када се у вакцинисању становништва види једини излаз из пандемије, на КиМ полицијске снаге из Приштине упадају у Дом здравља у Штрпцу, хтеле су да хапсе директора, застрашивали су медицинско особље и вршили претрес да нађу вакцине које су наводно дошле из централне Србије и да их униште - и то само зато што су дошле из централне Србије.

Било је речи и о дијалогу Београда и Приштине, рекао је министар и додао да ће 19. априла бити пуних осам година како Приштина не извршава своју обавезу - конституисање Заједнице српских општина.

„Говорио сам о свему овоме, као и о угрожености наше културне, историјске, верске баштине на КиМ, о манастиру Високи Дечани, о физичким нападима на Србе, о томе да, према извештају Мисије ОЕБС-а на КиМ, број напада на Србе повећан је за 30 одсто за само годину дана“, рекао је министар за ТВ Пинк и додао да је само у две недеље обијено седам цркава на КиМ.

Селаковић је напоменуо и да је 212.995 Срба још увек у категорији интерно расељених лица, и да је КиМ јединствен пример у свету са најнижим степеном повратка људи после ратних сукоба, само 1,9 одсто.

„Око 4.000 људи се вратило,а имате примере да се напади врше на повратничке породице, имате породицу која је нападана седам пута“, истакао је министар.

Са друге стране, како је додао, од представнице Приштине могле су да се чују салве лажи, неутемељених констатација, оптужба да су Срби фашисти, нацисти...

Министар истиче да представници Приштине користе сваки међународни форум пред којим се појављују, да стално понављају једну лаж која се тиче силовања 20.000 Албанки од стране Срба.

А, како је указао, постоји званичан извештај верификационе комисије која ради од 2018. године који каже да взано за ту тему има 1.414 пријава, а од њих је, као утемељено, регистровано 912 пријава.

„Без обзира на то, они сваку прилику искористе да о томе причају, да су Срби криви за све - за геноцид, силовања, протеривања“, рекао је Селаковић.

Ипак, како је истакао, када се након салви увреда, чују представници држава чланица СБ и када се види да на међународној политичкој арени ствари баш и нису такве.

„Од свих држава чланица, већина су оне које не признају косовски сепаратизам и њихову једнострано проглашену независност. И када чујете како је иступао представник Руске Федерације, Кине, Индије и када видите и пребројите колико је то људи на свету, видите да готово половина човечанства подржава позицију Србије“, рекао је Селаковић.

Како је додао, искористио је прилику да посведочи и посвећеност руководства Србије мирном тражењу решења, дијалогу, док са друге стране, истакао је, „имате Приштину којој то очигледно није важно“.

Према његовим речима, седница СБУН била је и прилика да неке државе изнесу и ставове који нису у складу са позицијом Србије, а указује да то нимало не чуди, јер су то оне позиције које су постојале и 1999. године, када је извршена агресија на нашу земљу.

„Наш задатак је да се боримо, да заступамо наше интересе, да чувамо ту тешку позицију наше државе. Али та позиција је омогућила да у овом изузетно тешком периоду ковида 19 Србија буде држава о којој се у свету говори добро и позитивно, као о прваку вакцинације. Новинари широм Европе управо говоре о томе и одају признање и нашем председнику и Влади и држави. А нама је наша међународна позиција омогућила такву политику“, рекао је шеф српске дипломатије.

Осврћући се на злоупотребу седнице СБУН од стране представнице Приштине, Селаковић је објаснио да је постојала опасност да седница буде потпуно прекинута, што Србији не би одговарало.

„Истрпели то што они зову такозваним државним симболима, али је важно оно што је на самој седници речено“, рекао је Селаковић и подсетио да се у октобру прошле године, када је Руска Федерација председавала Саветом безбедности, догодила иста ситуација и да је окончана на сличан начин, односно представници Приштине нису хтели да уклоне своје симболе.

„Надамо да ћемо у октобру ове године, када је заказана редовна седница, да ћемо бити у прилици да се нађемо у Њујорку, јер тамо не могу да носе своја обележја, тако да нећемо имати ту врсту проблема“, рекао је Селаковић.