Министар Селаковић очекује сусрет Вучића и Бајдена до краја године

21. jan 2021.
Министар спољних послова Никола Селаковић изјавио је данас да је уверен да ће до краја године доћи до билатералног сусрета председника Вучића и новоизабраног председника САД Џозефа Бајдена.

Шеф српске дипломатије истакао је да то није само његова жеља и да је уверен да ће до сусрета доћи захваљујући јаким и озбиљним контактима које је председник Вучић остварио у претходним годинама.
Такође, Селаковић је подсетио да је председник Вучић већ раније имао контакте и веома озбиљан и добар однос са новоизабраним америчким председником и да му је упутио и честитку, али и да је наш представник, амбасадор Марко Ђурић, био један од хиљаду људи који је имао ту прилику да присуствује самом чину инаугурације.

„Поред многобројних чланова представничког дома, Kонгреса, сенатора, пријатеља, ту је био и амбасадор Србије. Мислим да је то за нас важно, да је то једна важна порука и самој Србији, али и порука Србије Америци", рекао је шеф српске дипломатије за РТС.

Говорећи о могућим променама у спољној политици САД, министар Селаковић је истакао да у администрацији председника Бајдена има људи који су се бавили нашим регионом и који су добри познаваоци прилика, али и да је у овом тренутку веома тешко говорити о томе.
„Да ли ће се и када ће се САД у својој спољнополитичкој агенди осврнути и на наш регион, допустимо да то време покаже. Ако могу да вас подсетим на реченицу председника Вучића, када се срео пре неколико година са господином Бајденом - рекао је да је то један од најбоље припремљених и информисаних саговорника са којима је имао прилике да разговара, када је у питању наш регион", нагласио је министар.
Према његовим речима, поред инаугурације новог председника САД, претходне дане на спољнополитичкој сцени обележио је и избор новог председника немачке Хришћанско – демократске уније (ЦДУ) Армина Лашета, који је, како је рекао, такође познаник и пријатељ нашег председника од раније и то је од великог значаја за нашу земљу.
Такође, Селаковић истиче да је за потпредседника ЦДУ дошао премијер покрајине Хесе Фолкер Буфије, који је исто тако добар пријатељ нашег председника и човек захваљујући коме је Лашет дошао на чело ЦДУ.
„Са обојицом су размењене поруке, упућене честитке и мислим да ће то, с обзиром на улогу и значај Немачке на нашу спољнополитичку позицију, на нашу позицију у региону, на решавање неких питања која су од великог значаја за Србију, бити веома важно", истакао је министар Селаковић.

Kада је реч о региону, шеф српске дипломатије рекао је да је јуче био у посети Бугарској и да су наши односи са тим суседом добили нови облик, захваљујући добрим односима нашег председника са председником Руменом Радевим и посебно са премијером Бојком Борисовим, те да се заиста види да односи, који су некада обиловали контрадикторностима, данас имају једну нову динамику.
Министар указује да то није само због завршеног гасовода „Балкански ток", односно „Турски ток", већ и због комплетирања аутопута од Беча до Истанбула.
„На тој деоници која иде из Београда, од краја ове године, када Бугари заврше недостајући део од 17,4 км, од границе, односно од Kалотине до Драгомана, имаћемо аутопут и путовање од Београда до Софије, до Истанбула, без семафора – пуним профилом аутопута", истакао је Селаковић.

Додао је да је, поред „Балканског тока" и аутопута, веома важна и гасна интерконекција, која се делом финансира из средстава које пружа ЕУ, а која ће Србији омогућити енергетску диверзификацију и набавку гаса из других извора.
Такође, Селаковић је указао да је битна и модернизација пруге Ниш – Димитровград, што је покренуто, те да ће бити и модернизација пруге од Београда до Ниша, где ће се ићи брзим возовима, брзине око 200 км/.
Шеф српске дипломатије нагласио је да Мађарска и Бугарска подржавају проширење ЕУ и пут европских интеграција Србије, што су му недвосмислено рекле колеге Сијарто и Захаријева приликом посета Будимпешти и Софији.
Kако је додао, Србија ове године није отворила ниједно поглавље у преговорима са ЕУ због техничких питања, али да ужива суштинску подршку Мађарске и Бугарске по питању евроинтеграција, као и да ће та подршка постојати и у будућности.