gototopgototop
Ministarstvo spoljnih poslova Spoljna politika Bilateralni odnosi sa stranim zemljama Bilateralni odnosi sa stranim zemljama

Bilateralni odnosi sa stranim državama

Pretvori u pdf Odštampaj tekst Prosledi tekst
Azerbejdzan, Republika
+ larger fontnormal font- Smaller font
Zvaničan naziv: REPUBLIKA AZERBEJDžAN
Državno uređenje: republika
Šef države: Ilham Alijev (Ilham Heyder oglu Aliyev)
Premijer: Novruz Mamadov (Novruz Mammadov)
Ministar inostranih poslova: Elmar Mamadjarov (Elmar Maharram oglu Mammadyarov)
Diplomatski odnosi uspostavljeni: 21. avgusta 1997. godine


Politički odnosi:


Bilateralni odnosi sa Azerbejdzanom su tradicionalno prijateljski i dobri, bez otvorenih pitanja i sa perspektivom daljeg razvoja. Deklaracijom o prijateljskim odnosima i strateškom partnerstvu između naših država (iz februara 2013.g.) potvrđena je spremnost za još uspešniji i sadržajniji nastavak političkog dijaloga na svim nivoima.

Posete

Posete iz R. Srbije u Azerbejdzan:
- Predsednik R. Srbije A. Vučić boravio je u zvaničnoj poseti Azerbejdzanu 21-22. maja 2018.g, na poziv predsednika I. Alijeva, a u svojstvu predsednika Vlade, boravio je u zvaničnoj poseti Azerbejdzanu 13-15. aprila 2015.g. Takođe, susreo se sa predsednikom I. Alijevom i na marginama 51. Minhenske bezbednosne konferencije, februara 2015.g.
- Tadašnji PR T.Nikolić je učestvovao na ceremoniji otvaranja Prvih evropskih igara u Bakuu, 12. juna 2015.g, a u zvaničnoj poseti Azerbejdzanu je boravio 7-9. februara 2013.g.
- PPV i MSP I. Dačić učestvovao na Ministarskoj konferenciji Pokreta nesvrstanih zemalja, u Bakuu 5-6. aprila 2018.g. Takođe, u svojstvu predsedavajućeg OEBS, posetio je Baku 1. juna 2015.g.
- Poseta tadašnjeg ministra odbrane RS Z.Djorđevića Azerbejdzanu realizovana je 26-29. septembra 2016.g, u vreme održavanja Međunarodne izložbe vojne industrije - ADEX 2016. - PPV i MUP RS N.Stefanović posetio je Azerbejdzan 4-6. decembra 2016.g.
- Ministar trgovine, turizma i telekomunikacija R.Ljajić je, u svojstvu kopredsednika MK, boravio u Azerbejdzanu 28-29. septembra 2015.g.
- Tadašnji ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije J.Joksimović, boravila je u poseti Azerbejdzanu od 2. do 6. maja 2015.g.

Posete iz Azerbejdzana u R. Srbiju:
-Ministar ekonomije Š. Mustafajev je boravio u poseti Srbiji, 6-7. novembra 2016.g, radi otvaranja deonice autoputa Ljig-Preljina.
- MIP Azerbejdzana E. Mamadjarov je učestvovao na Ministarskom savetu OEBS, 3-4. decembra 2015.g u Beogradu.

Ekonomski odnosi:

U 2017. g. robna razmena je iznosila 4,37 miliona evra (naš izvoz 4,05 miliona, a uvoz 323 hiljade evra).


Bilateralni ugovori


(Poslednje ažurirano ponedeljak, 26. novembar 2018.)